V našich projektech hrají důležitou roli drobné zahradní stavby. Propojení těchto objektů s pozemkem, domem a rostlinami teprve dotváří jedinečnost každé zahrady. Při jejich navrhování a realizaci využíváme hlavně přírodní materiály bez povrchové úpravy. Snažíme se o přirozené splynutí s řešeným prostorem.

Stavební prvky zahrad

Realizace zahrad Tábor
Záhon z dubového dřeva, v okolí příprava na štěrkový povrch
Stav po roce – přírodní zbarvení dubového dřeva
Terasování svahu pomocí impregnovaných smrkových profilů

Zvýšené záhony

Jestli je něco hitem dnešní zahradní tvorby, tak jsou to zvýšené záhony na zeleninu. Jsou oblíbené pro svou praktičnost a jednoduchost obsluhy, a proto jsou dnes téměř na každé zahradě, kterou navrhujeme a realizujeme. Zatímco políčko s cibulí a rajčaty v sousedství terasy by jistě vypadalo nepatřičně, tak elegantní zvýšený záhon z masivního přírodního materiálu rozhodně ostudu neudělá.

Více
Překonání terénní nerovnosti pomocí suché zídky z lomového kamene, dubové schody, dubový trám po obvodu pro usnadnění sekání trávníku
Nízká dělící zídka z dubových trámů doplněná o štěrkový záhon
Zídka z místního kamene získaného při terénních úpravách

Zídky

Málokterá zahrada je v naprosté rovině, ale na většině zahrad se kousek rovného trávníku pokoušíme vytvořit, aspoň v bezprostřední blízkosti domu a terasy.  Pro tento účel budujeme různé variace na téma opěrná zídka.

Více
Atypické dubové schody okolo zahradního jezírka
Atypické dubové schody okolo zahradního jezírka
Propojení trávníku s terasou přes štěrkový záhon

Schody

Toto téma úzce navazuje na předchozí, schody překonávají výškový rozdíl na zahradní komunikaci, ale třeba i mezi dvěma trávníky. Opět je nejlepší použití přírodních materiálů a s jejich pomocí povýšit funkční prvek na ozdobu zahrady.

Více
Terasa z lomového kamene, zídka zděná do betonu na ztracenou spáru
Kamenná dlažba uložená do štěrku
Založení obvodové zídky

Terasy

Asi nejrozsáhlejší téma se týká široké skupiny zpevněných ploch používaných k odpočinku a trávení volného času. Jako terasa se dá nazvat téměř cokoliv co má zpevněný povrch a dá se na to umístit židle a stůl. V pojetí dnešní zahrady se z terasy stává rozšířený životní prostor, a tomu odpovídá i její případné vybavení.

Více
Velkokapacitní dvoukomorový kompostér, možnost vyklápění trávy přímo z traktorové sekačky
Klasický dřevěný kompostér
Variabilní velikost a výška, bez spojovacího materiálu

Kompostér

I tato zcela běžná součást zahrady se dá zpracovat tak, že nemusí být ukrytá v nejzazším koutě zahrady. Velmi negativně vnímám rozšíření různých druhů plastových kompostérů. Obecně nejsem zastánce používání jakýchkoliv nepřírodních materiálů v zahradě.

Více